Съвети за безопасно шофиране при зимни условия
Застраховане-шофиране-зимни условия
- Закопчайте обезопасителния колан, преди да потеглите. Дръжте го закопчан през цялото време.
- Задължително карайте със зимни гуми, те са от голямо значение за доброто сцепление на колата ви с пътя. При температури под 7 градуса по целзий летните гуми губят своите свойства и стават неефективни.
- Проверявайте гумите редовно, както и налягането в тях.
- Премерената дистанцията спрямо автомобила пред вас е едно от най-важните неща при зимна обстановка на пътя. Движете се с намалена скорост, тъй като тя е най-добрата предпазна мярка срещу неприятности, когато шофирате по хлъзгави пътища.
-
Бъдете нащрек. „Черният лед“ е невидим! Той ще направи пътя да изглежда като блестящ нов асфалт. През зимата настилката трябва да изглежда сиво бяла.
- Рязкото натискане на спирачката, особено при коли които нямат ABS, би довело до поднасяне на автомобила. В тази ситуация се отпуска спирачката, след което воланът се завърта в посока обратна на занасянето.
- Когато тръгвате на дълъг път, винаги се уверявайте, че сте заредили достатъчно гориво, за да стигнете крайната цел на пътуването си.
- Предвидете допълнително време за пътуване или даже обмислете отлагане на пътуването при сурово студено време.
- Движете се по дясното платно, с изключение при задминаване, като подадете съответния сигнал.
- Движенията върху кормилото да са плавни и точни. Бързата смяна на платното на движение и рязкото използване на кормилото при спиране или ускоряване може да предизвика плъзгане.
- Засилете вниманието и намалете скоростта, когато видите предупредителен знак за наближаване на мост. Стоманените и бетонни мостове е вероятно да бъдат заледени даже когато няма лед на асфалта (защото мостовете на открито се изстудяват по-бързо от пътя, който е изолиран чрез терена).
- Обмислете излизане от пътя, преди да заседнете, ако времето се влошава.
- Бъдете търпелив, задминавайте други коли само когато е безопасно да го направите.
- Многобройни проблеми с колата през зимата се появяват и заради горивото. Когато то е замърсено или разредено, може да доведе до сериозни проблеми с автомобила ви.
Какво трябва да направите, ако започнете да се плъзгате? Застраховане
- Преди всичко не се паникьосвайте.
- Вижте накъде желаете вашето МПС да отиде и се насочете в тази посока.
- НЕ НАТИСКАЙТЕ СПИРАЧКИ.
- НЕ УСКОРЯВАЙТЕ.
Спиране без антиблокиращи спирачки!
- Използвайте метода пета-пръсти на крака. Дръжте петата си на пода и използвайте пръстите на крака, за да натиснете педала на спирачката здраво, за късо време за да се блокират колелата. Освободете налягането от педала и натиснете отново по същия начин. Повторете това до пълното спиране.
Спиране с антиблокиращи спирачки!
- Също се използва методът пета-пръсти на крака, но не отстранявайте крака си от педала на спирачката до пълното спиране на МПС.Застраховане-шофиране
Какво трябва да направите, ако попаднете в капан на снега или заседнете?
- Не се паникьосвайте. Използвайте мобилния си телефон, за да повикате помощ.
- Избягвайте пренапрежение и прекалено излагане на студа. Студеното време може да натовари допълнително сърцето и да допринесе за опасностите от прекомерно напрягане. Потни дрехи в допир с кожата не са добър изолатор срещу студа. При възможност ги сменете.
- Стойте в колата, ако не можете да се откопаете от снега.
- Стойте в колата при виелица. Не напускайте колата за помощ, освен ако виждате някой да ви помогне на разстояние 90 метра.
-
Включвайте двигателя от време на време (10 минути на всеки час)
- , за да Ви даде топлина (и да запази горивото). Уверете се, че в ауспуха няма сняг и дръжте прозореца леко отворен (от страната защитена от вятъра), за да предотвратите натрупването на въглероден окис, когато двигателят работи.Застраховане-шофиране-зимни условия
- Носете шапка и шал – главата и врата са най-големите източници на загуба на топлина от тялото.
-
Наблюдавайте за следи от замръзване и хипотермия.
- Не заспивайте. Ако има повече от едно лице в колата спете подред.
- Не стойте в едно положение много дълго. Правете упражнения, за да помогнете на циркулацията-движете ръце и крака, пляскайте с ръце и други.
- Източник:http://www.aktivnasigurnost.org/bg/news-article/430/
ХАРЕСАЙТЕ НИ ВЪВ FB; SERVIZKO.COM NADYAGROUP.COM