милен цветков

Четирима са вече задържаните за смъртта на журналиста Милен Цветковсъобщи БНТ.

Освен Георги Иванов, синът на депутата от ГЕРБ, в колата е била и приятелката на Кристиан Николов.

Тя заедно с Иванов са напуснали местопроизшествието. Издирена и задържана късно снощи, тъй като е отказала да съдейства.

Припомняме, оказа се, че колата, с която Кристиан Николов се вряза в автомобила на журналиста Милен Цветков е на дружеството, управлявано от майка му.  Те също вчера беше задържана. Икономическа полиция проверява родителите на 22-годишния шофьор.

По-късно бе задържан и синът на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов.


Тежката катастрофа, при която загина популярният журналист Милен Цветков, породи силни обществени емоции дори измести продължаващите втори месец дебати за разпространението и мерките срещу коронавируса. Част от разбираемото възмущение у хората идва от арогантността на 22-годишния шофьор, качил се зад волана на мощен джип под влиянието на множество наркотични вещества.

Прокуратурата обвини Кристиан Николов в умишлено причиняване на смъртта на Милен Цветков

Обществото реагира толкова остро и заради опитите, било те явни или скрити. На опитните защитници на дееца да „размият“ неговата и тази на близките му отговорност. Това обяснява появата в определени медии на меко казано странните свидетели на катастрофата, както и на множество мнения на адвокати, които безпардонно се опитват да лансират, че дори извършителят на деянието е „жертва“. Опитите за обработка на общественото мнение, включително с появата на бързо разконспирираните като „забавени записи“ на част от видеокамерите, заснели катастрофата, както и с лансирането на внушения, че Цветков е починал не от удара, а по собствена или на екипа на „Спешна помощ“ вина, с оглед изваждането му от смачкания автомобил, претърпяха много бърз провал. Това е така, защото инстинктът за самосъхранение, характерен за всеки човек, проработи. Защото всеки един от нас можеше да е на мястото на спазилия правилата за движение Милен Цветков и да бъде убит, пише „Правен свят„.

Естествено в тази ситуация погледите на обществото бяха насочени към конкретното обвинение срещу шофьора Кристиан Николов. Тук прокуратурата поднесе изненада, особено за своите дежурни опоненти. Като квалифицира деянието на обвиняемия за смъртта на Милен Цветков като умишлено убийство. Преди появата на мнения и по този въпрос, които ще са далеч от обективността, следва да се признае, че този ход на държавното обвинение е правилен и съобразен със законовата уредба. 
 
Транспортните произшествия най-често са непредпазливи престъпления и се квалифицират по чл. 343 НК. Но ако деецът „допуска“, т.е. съгласява се с евентуалното настъпване на престъпния резултат (смърт, телесна повреда), така той действа с евентуален (косвен) умисъл и деянието му следва да се квалифицира като умишлено причиняване на смърт – транспортно престъпление по чл. 342, ал. 3 НК. Точно такъв е случаят с убийството на Милен Цветков. 

От обективна страна е установено 

(по оповестените до момента в медиите факти, а и от представените материали по време на съдебното заседание за налагането на най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ на Кристиан Николов), че обвиняемият, в състояние на наркотично опиянение, е управлявал джип с изключително висока скорост (над 120 км/ч.) по бул. „Черни връх“ в столицата.

Светофарът пред него е светел „червено“, а автомобилът на журналиста е изчаквал „зелен“ сигнал. Николов не спира, а удря с разрушителна сила с джипа си колата на Цветков. Данните от аутопсията сочат, че смъртта на Милен Цветков е причинена именно от този „свиреп“ удар. От физиката е известно, че силата е право пропорционална на масата на тялото и ускорението, с което то се движи. В случая обвиняемият се е движил с тежък джип и с много висока скорост. Следователно силата на удара е била много висока, както отбелязват експерти. Ускорение 13 пъти по-голямо от земното ускорение е погубило Милен Цветков.