ПТП

В наши дни автомобилът е едно необходимо удобство. В същото време обаче трябва да знаем, че никой не е застрахован от произшествия и това налага отговорното ни поведение и отношение на пътя като шофьори. Повишеното внимание и прецизност са понякога животоспасяващи както за нас, така и за всички участници в движението.

В случай, че сме участници в ПТП:

Трябва да спрем и да установим какви са последиците от произшествието. Ако не разберем или “тактично” се направим на неразбрали, че сме участници в ПТП и не останем на местопроизшествието, другият. (другите водач/и може/могат да подаде/подадат жалба срещу нас. След което КАТ ни призовават за оглед на МПС-то ни. Ако по него има белези от ПТП-то се съставя акт.  (може да ни лишат от правото ни да управляваме МПС или да ни наложат парична глоба).

Законът приравнява напускането или бягството от местопроизшествието на “извършено в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества“, тоест се приемат за утежняващи вината обстоятелства.

Трябва да уведомим органите на МВР, в случай, че има пострадали или има причинени имуществени вреди.

Трябва да останем на мястото на произшествието и да изчакаме пристигането на представител на МВР или на следствието, като до пристигането им, е желателно да вземем мерки за безопасността на движението и да окажем помощ на пострадалите, ако има такива.ПТП

Важно е да знаем, че НЕ трябва да преместваме превозното средство. Ако то не пречи на движението, както и да не променяме състоянието му до идването на представителя на МВР освен ако с него е необходимо да се превозят до лечебното заведение пострадалите. След което сме длъжни веднага да се завърнем на мястото на произшествието. По този начин ще окажем съдействие на органите на МВР, които ще заснемат разположението на пътните превозни средства /ППС/ и причинените щети с цифров фотоапарат и ще опишат обстановката в съответния протокол.

Тези действия трябва да предприемем дори и да не сме преки участници в произшествието!

След като органите на МВР пристигнат на местопроизшествието те ни съставят акт за ПТП, ако се установи, че произшествието се е случило по наша вина.

Ако имаме възражения, те се отбелязват в акта.

Освен това срещу акта може да подадем възражения в тридневен срок от издаването му пред Началник РПУ. Ако не подадем възражения в срок, то тогава се издава наказателното постановление.

На база акта за ПТП наказващият орган издава наказателно постановление. Което може да обжалваме в 7-дневен срок от връчването му пред районния съд, в района на който е извършено нарушението.